Jak dbać o drewniane meble?

Meble z drewna to ponadczasowe, naturalne i pasujące do większości stylów rozwiązania do praktycznie wszystkich pomieszczeń. Aby służyły nam przez wiele lat, a nawet pokoleń, konieczna jest ich odpowiednia konserwacja i pielęgnacja. Jak dbać o drewniane meble? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak zrobić to najlepiej.

W DK dream concept realizujemy zamówienia na najpiękniejsze meble drewniane w Krakowie.

Konserwacja i pielęgnacja mebli drewnianych

Dębowe, czy sosnowe meble są z natury solidne i wytrzymałe. Jak dbać o drewniane meble? Wiele uzależnione jest od tego, czym pokryta jest ich wierzchnia warstwa. W przypadku mebli woskowanych najlepszą metodą konserwacji, a zarazem ochroną przed rysami, zadrapaniami i odbarwieniami, jest pokrycie ich kolejną warstwą wosku – przynajmniej raz w roku. Konserwacja drewnianych mebli lakierowanych powinna polegać z kolei na użyciu środków konserwujących z dodatkiem substancji nabłyszczających. Najlepiej sprawdzą się preparaty na bazie płynu do mycia naczyń lub z amoniakiem. Ważne jest jednak, aby nie zawierały one substancji ściernych. Aby uniknąć nadmiernego gromadzenia się kurzu, wybierz produkt o właściwościach antystatycznych.

Pamiętaj, że meble z litego drewna nie lubią wilgoci. Dlatego też lepiej unikać ich bezpośredniego kontaktu z wodą. Poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu nie powinien przekraczać 70 proc.

Zasady dbania o drewniane meble

Jak dbać o meble z drewna? Oto kilka wskazówek:

  • Ustawiaj je z dala od źródeł ciepła – meble drewniane nie powinny stać w bezpośrednim kontakcie z grzejnikami lub zbyt blisko kominka.
  • Korzystaj z podkładek pod kubki i filiżanki – zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych plam.
  • Unikaj mycia mebli z drewna wodą.
  • Regularnie ścieraj kurze ze wszystkich drewnianych powierzchni – używaj do tego suchej ściereczki.
  • Konserwuj meble z drewna minimum raz w roku.

Pielęgnacja drewna nie musi być trudna i skomplikowana. Stosowanie się do kilku prostych zasad, pozwoli zachować ich piękny wygląd na długie lata.

Pielęgnacja mebli drewnianych – rodzaj ściereczki ma znaczenie

Profesjonalne podejście do czyszczenia mebli drewnianych to nie tylko wybór odpowiedniego środka, ale także ściereczki. Najlepiej jest, gdy jest ona sucha i bawełniana. Właściciele antyków dobrze wiedzą, że w tej roli doskonale sprawdza się także ircha – gąbka, wykonana z cienkiej skóry owczej. Jeśli mebel wykonany jest z dbałością o szczegóły i wyróżnia się drobnymi, rzeźbionymi elementami, konieczne będzie wyposażenie się w kilka pędzelków o długich trzonkach. W ten sposób znacznie łatwiej jest usunąć z nich nadmiar kurzu i innych zabrudzeń.

Jeśli masz pytania dotyczące pielęgnacji i konserwacji mebli drewnianych, skontaktuj się ze stolarnią DK dream concept, realizująca zamówienia na meble z drewna w Krakowie.